Haber, Manşet, Röportaj

ÜSMEK’i kursiyerler anlatıyor

ÜSMEK, yaşam boyu eğitim faaliyetleri kapsamında bireyin bilgi ve yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, kişisel birikimlerini artırmak, mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, istihdam edilebilirliklerini yükseltmek, gelir elde edebilmelerine fayda sağlamak amaçlı Üsküdarlıların hayatlarına dokunmak üzere dizayn edilmiş patentli bir yetişkin eğitim projesi. 19 Ekim 2020 tarihinde derslere başlayan ÜSMEK pandemi nedeniyle eğitimlere bir süre ara verdikten sonra tam kapanma kıstılmamalarının sona ermesiyle tekrardan kapılarını kursiyerlere açtı.

ÜSMEK Fıstıkağacı Kurs Merkezi Koordinatörü İlknur Özdemir ile merkezin kuruluş hikâyesini, pandemi sürecindeki durumunu, yeni gelişmeleri ve kursiyerleri konuştuk. Kağıt Çiçek Yapımı, Yağlı Boya Resim ve Tezhip kurslarına misafir olduk. Usta öğretici ve kursiyerleri dinledik.

11 ayrı merkez, 18 alanda 356 programla çalışmalar devam ediyor

İlknur Hanım’a ÜSMEK’in kuruluş hikâyesini soruyorum ve ondan merkez hakkında bilgi vermesini rica ediyorum.

Hayat Boyu Öğrenme, Türkiye çapında çok önemli bir şey ve İstanbul ölçeğinde de İSMEK ile çok büyümüş, yer bulmuş ve alışkanlık haline gelmiş bir sistem. İSMEK’lerin büyük oranda azaltılması ve mevcutlar ile de kurslara devam edilmemesiyle Üsküdar’daki boşluk daha da büyüdü. Başkanımız Üsküdar’daki boşluğun farkında olduğu için bu yönde aksiyon aldı. Biz de 2 ay içerisinde gece gündüz çalışarak 11 merkezimizi kurduk. Şu anda 11 ayrı merkezimiz,18 alanda 356 programla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni branşlar eklemeye devam edeceğiz. Şu anda 4000 kayıtlı kursiyerimiz var. Kursumuzda sadece hanımları değil beyefendileri de ağırlıyoruz ama oran olarak düşük. Onlar daha çok akşam ve hafta sonu gruplarına katılıyor. Kurslarımıza kabul yaşımız 16 yaş ve üzeri. Tüm gruplarda gençlerimiz var ama gençlere özel bir kursumuz yok. 16-25 yaş için Üsküdar Belediyesi’nin gençlik merkezleri var. Toplamda 6 bin civarı talep söz konusu fakat biz kurs kayıtları için Üsküdar’da ikamet şartı arıyoruz. Veri tabanımızda kaç kişi başvurmak isteyip başvuramamış kontrol ediyoruz. 2500 öğrenci farklı ilçelerden başvurmak istemiş ama ikamet farklı ilçelerden olduğu için gerçekleştirememiş. İnsanlar pandemiden dolayı da dersler nasıl olur diye önce çekindiler. Kursiyerlerimiz derslerimize geldikten sonra sınıfların dizaynını, öğretmenlerin hassasiyetini ve kurallara uyulduğunu görünce ikna oldular ve derslere devam ettiler.

Kursiyerler pandemi sürecinde ÜSMEK’in dışarıdan daha güvenli olduğunu söylüyor

Pandemi sürecinde ne gibi önlemler aldınız? Şu ana kadar Covid-19 testi pozitif çıkan bir öğrenciniz oldu mu?

Merkezimizin açıldığı ilk günden beri hiçbir sorun yaşamadık. Biz koronavirüs konusunda oldukça hassas ve titiz davranıyoruz. Bakanlık makamınca paylaşılan kurallara harfiyen uyduk, uymaya devam ediyoruz. Normalde bizim sınıf kontenjanlarımız en az 20 kişi ve sınıflarımız bu sayıya çok müsait. Biz bu süreçte kontenjanı 12’de sabitledik. Tüm personel ve öğretmenlerimizi bilgilendirdik. Kursiyerlerimiz kayıt sayfasına HES kodlarını kayıt ederek ilerleyebiliyor ve biz de bu şekilde düzenli kontrollerimizi sağlıyoruz. Öğrencilerimiz de çok tedbirli. En ufak bir burun akıntısında bile derse gelemiyorum diye haber veriyorlar. Kursiyerlerimizin bir çekincesi yok. Hatta buranın daha güvenli olduğunu söylüyorlar. Bir hanımefendinin “Canım sıkıldığında dışarıya çıkıp daha çok temas halinde olacağıma burada belirli bir sosyal mesafe düzeninde derse devam edip en azından bir ürün ortaya çıkartıyorum,” dediğini hatırlıyorum. Bu süreçte kursiyerlerimizin kursta ürettikleri ürünlerle aile bütçelerine katkı sağladıklarını duymak bizi daha da mutlu ediyor.

Uzaktan eğitim verilmeyecek

Covid-19 nedeniyle evlerinden çıkmayan ama kurslara katılmayı isteyen çok sayıda Üsküdarlı var. Uzaktan eğitim vermeyi düşünüyor musunuz?

Uzaktan eğitimi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü ile görüştük. Biz uzaktan öğretime geçebiliriz, altyapımız buna uygun dedik. Ama onaylanmadı.

ÜSMEK mağazası kurulacak

Kursiyerlerin ürettikleri ürünleri satabileceği bir platform kurmayı düşünüyor musunuz?

Butik bir ÜSMEK mağazası açmak gibi bir niyetimiz, isteğimiz var. Kursiyerlerimizin belli bir konsept çerçevesinde ürünlerini sergileyip satışa sunabilecekleri bir platformda yakınlarına el yapımı ve özel bir ürün hediye etmek isteyen kişiler için ÜSMEK Mağazamız ilk akla gelen alternatiflerden biri olsun istiyoruz. Henüz proje aşamasında.

“Kurslara hobi gözüyle bakmıyoruz, meslek edindirme kursu diyoruz”

Kursiyerleri edindiği becerileri mesleğe dönüştürmesi için teşvik ediyor musunuz?

Biz kurslarımıza hobi gözüyle bakmıyoruz. Meslek edindirme kursu ya da meslek eğitimi diyoruz.

Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlerimize Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz. Evet belki önce hobi olarak başlayan kursiyer birkaç yıl sonra ben bu alanda kendimi geliştirdim ve öğretmenlik yapmak istiyorum dediğinde sahip olduğu sertifikaları birleştirip Mesleki Eğitim Merkezi’ ne sunduktan sonra gerekli şartları olgunlaştığında usta öğreticilik belgesi alarak öğretmenlik yapabiliyor. Bu da bizim için çok değerli. Şu anda takı tasarım, kağıt çiçek yapımı gibi kurslardan Ekim-Mart arası dönemde eğitim alıp ürettikleri ürünlerle kendi e-işletmesini açan kursiyerlerimiz var.

ÜSMEK sadece kursiyerlerin hayatlarına dokunmuyor, çevresine de dokunuyor

Kursiyerlerin çevresi de bu durumdan etkileniyor. Bununla ilgili bir anınız var mı?

ÜSMEK ayrıca sadece kayıtlı kursiyerlerimizin hayatlarına dokunmuyor, kursiyerlerimizin çevrelerine de güzel dokunuşlarda bulunuyor. Kursiyerler kurslarda sadece meslek ve beceri edinmiyor aynı zamanda da sosyalleşiyorlar.

ÜSMEK kursiyerimiz bir hanımefendi “Evde o kadar bunalmıştım ki eşim ve çocuklarıma hiç de kendim olmayan hareketlerde bulunuyordum. Buraya geldim ve artık kendimi çok daha iyi hissediyorum, eşim sizlere teşekkür ediyor,” demişti.

Yine ÜSMEK kursiyerimiz emekli bir beyefendide derslerimizdeki memnuniyetini ifade ederek değerli teşekkürlerini gönderdi.

Bir başka ÜSMEK kursiyerimizse yakın bir zamanda çocuğunu bir kazada kaybetmiş ve diğer çocuğu kardeşinin vefatından sonra yas sürecinden çıkamamış. Hanımefendi bir gün merkezimizin önünden geçerken bir yakınının teşvikiyle merkezimize girip kaydını yaptırmış. Diğer çocuğu yaşadıkları bu acı durumdan sonra üniversite eğitimini tamamlamış donanımlı biri olmasına rağmen evden dışarı çıkamıyor ve çalışamıyormuş. Bir süre sonra annesi bakmış ki çocuğu da bir şeyler üretmek istiyor. Kurslarımıza başlayan annesini görerek etkilenmiş ve annesiyle birlikte yeni şeyler üretmek için heveslenmiş. Şimdi annesiyle birlikte tasarımlar yapıyorlar. Aslında kızı kursiyerimiz değildi ama onun da hayatına annesi vasıtasıyla dokunmuş olduk. Umarız bundan sonra sağlıklı ve mutlu olurlar. Acılarını bir nebze de olsa hafifletebildik ve yeni bir pencere açabildiysek ne mutlu bize.

KAĞIT ÇİÇEK YAPIMI SINIFI

KAĞIT ÇİÇEK YAPIMI HOCASI GÜRAT ÖZTÜRK:

“Bu kursta kursiyerle beraber kağıttan çiçekler yapıp onlardan çeşitli tasarımlar üretiyoruz. Profesyonel üretilmiş kağıtlardan çiçekler yapmak hem yeteneklerini geliştirmeleri açısından hem de belki ilerleyen dönemlerde satışa sunup kazanç sağlamaları açısından önemli. Kursiyerler burada öğrendiklerini geliştirip çalışırlarsa hepsi bir takım mesleklere dönüştürebilirler. Kağıttan yapılan çiçekler ölçülerine göre düğünlerde dekoratif amaçlı kullanılabiliyor. Herkes eve kapanmışken çiçek yapımı yalnızca hobi olarak görünse de rehabilitasyon etkisi de var.”

SEDA KARAAĞAÇLI: “8 yıldır sürdürdüğüm bankacılık mesleğini çocuktan sonra bırakmıştım ve bir daha bankacı olmamaya karar vermiştim. Hayatımın bundan sonraki sürecinde birinin yanında çalışmak yerine kendi işimin patronu olmak istiyordum ama ne yapacağımı bilmiyordum. Pandemi sürecinde ne yapabilirim diye düşünürken tesadüfen ÜSMEK karşıma çıktı. Kağıt çiçek yapımına hiç ilgim yoktu doğrusu. Daha doğrusu bilgim yoktu. Pandemi sürecinde evdeki objeleri geri dönüşüme soktum, her şeyi boyadım. Bir şeyler vardı ama ne olduğunu anlamadım, adını koyamadım. Demek ki buymuş. Tamamen tesadüf. Aklımda olmayan bir şeydi ama şu anda bu kurs beni bambaşka bir yola sevk etti. Hobi olarak başlayan çiçek yapımı şu anda benim için meslek haline gelmeye başladı. Instagram’da kursta yaptığım çiçekleri değişik tasarımlara dönüştürerek @sedamadeflowers adında bir satış sayfası açtım ve ürettiğim ürünleri bu sayfada satmaya başladım. “

AYLİN ÇANKAYA: “Emekliyim ve haftada 3 gün çalışıyorum. Amacım iş hayatını tamamen bıraktıktan sonra kağıttan çiçekler yapabilmek. Kursta ürettiğim çiçekleri arkadaşlarımla paylaşıyorum, hediye olarak veriyorum. Hepsi çok beğeniyor. ÜSMEK bana şu anda hobi olan ama ileride mesleğe dönüşecek bir beceri kazandırdı.”

YAĞLI BOYA SINIFI

YAĞLI BOYA HOCASI MEHMET ŞAH:

“Aynı alanda çalışan babamın yönlendirmesiyle Adıyaman Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim bölümü okudum, akabinde Marmara Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliğini bitirdim. Şu anda tecrübelerimi Üsküdar halkına aktarmaya çalışıyorum. Pandemi döneminden dolayı psikolojik sıkıntılar yaşıyoruz ve sanat dallarında eğitim almak öğrencilerimizde terapi etkisi yaratıyor. Öğrencilerden de geri dönüş alıyoruz. Evde de meşguliyet sahibi olmaları için ödevler veriyoruz. Kursları ödevlerle destekleyerek pandeminin vermiş olduğu etkiyi minimuma düşürmeye çalışıyoruz.”

ELİF ÖZKAN: “Hukuk öğrencisiyim. Okullar online olunca bir hobi arayışına düştüm. Resme ilgim vardı ve buraya geldim. Pandemi sürecinde kursların devam etmesi çok iyi oldu, bir süre sonra sıkıntıdan patladık. Şu anda kendi resmimi yapıyorum. Bu benim ilk yağlıboya çalışmam. ÜSMEK’in içimdeki yeteneği ortaya çıkardığını düşünüyorum. Evde olsa oturup resim yapmazdım. Şu anda çizim yeteneğimin baya geliştiğini düşünüyorum. İnsan kitaplarda boğulunca böyle şeylerle rahatlayabiliyor. Ara verdiğimizde oturup sohbet ediyoruz, ortam çok güzel.”

GAMZE YANIKCI: “Lise zamanlarımdan beri resmi çok seviyorum. Buraya içimde bir yetenek var mı öğrenmeye geldim. Daha önce hiç resim dersi almadım. Eskiden doğaçlama yapıyordum şimdiyse bilinçli bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Buradan mezun olduktan sonra başarılı bir şekilde resim yapmayı öğrenebilirim diye düşünüyorum. O zaman mesleğe bile çevirebilirim. Burada insanlar zamanlarını kaliteli bir biçimde değerlendiriyor. Hocamız çok iyi. Belki ücret ödeyerek bir kursa katılmış olsak bu kadar iyi şartlarda olmazdık diye düşünüyorum.”

TEZHİP SINIFI

TEZHİP HOCASI HANİFİ DURSUN:

“Ben İSMEK’lerde 14 yıl hocalık yaptım. Tezhip kursları bazında bir iki kurs hariç diğer kursların hemen hepsi kapatıldı. 40 tezhip hocasından 4 kişi kurs vermeye devam etti. Yani tam zamanlı çalışanlar kaldı, yarı zamanlı çalışanlar gitti. ÜSMEK açılınca buraya müracaat ettik. Tezhip sanatı Osmanlı Dönemi’nden beri özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda zirve yapmış bir sanat. Cumhuriyet döneminde bir gerileme dönemi olmuş ama şu anda çok iyi bir dönemde. Tezhip başta sabrı öğretiyor. Burada yeteneklerini keşfetmiş oluyorlar. Biz de onların yeteneklerini görüyoruz. Hocaların da yönlendirmesiyle bazıları gerçekten meslek edinme konusunda adım atmış oluyor. Bazıları fakültede öğrenci olmak istiyor. Bazıları atölye usulünde çalışıyor. Üsküdar bizim geleneksel sanatlarımız için merkez oldu. Üsküdar’da hem hat hem tezhip konusunda birçok atölye var. Hattat ve müzehip var. ÜSMEK’ler de bu hocaların tanınmasına vesile oluyor. Buraya gelen öğrenci en üst seviyeyi tanımış oluyor.”

HATİCE ZİYA: “Tezhip sadece emekliler için değil gençler için de çok güzel bir alan. Genç kişileri odaklanma, konsantrasyon, meditasyon çalışması için hem de klasik dönemi tanımak hem de geleneksel el sanatlarını devam ettirmek için çok güzel bir faaliyet fırsatı. 6 sene İSMEK minyatüre devam ettim. ÜSMEK burayı açınca hemen kayıt oldum. Mahalleme çok yakın, çok güzel bir fırsat. Bana sabırlı ve disiplinli olmayı öğretti. Bence burası sadece bir kurs değil aynı zamanda bir araştırma-geliştirme aşaması. Araştırmalar yapıyorsunuz, bir araştırma zevki de getiriyor insana. Geliştirmeye çalışıyorsunuz, geliştirdikçe daha iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Belediyemizin de bunları düşünmesi çok güzel. Kursiyerlerin de bir beklentisi var. Malzemeler çok pahalı ve buraya konulan vaktin bir değeri var. Belki Üsküdar Belediyesi kursta üretilen eserleri talep edebilir, bir geri dönüşüm sağlanabilir.”

1999, İstanbul doğumlu. Çocukluk hayali olan gazetecilik mesleğini Gazete Üsküdar, Journo, Dokuz Eylül Gazetesi gibi birçok kuruluş için freelance olarak; araştırma, söyleşi gibi içerikler üreterek sürdürüyor. Aynı zamanda sosyal medya yöneticiliği ve eğitmenliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend