Haber, Manşet, Röportaj

Üsküdar esnafı Ramazan’da da umduğunu bulamadı

Türkiye’de artan koronavirüs vakalarına karşı bu sene Üsküdar esnafı Ramazan’da da aradığını bulamadı. Ramazan heyecanı pandeminin gölgesinde kaldı. Esnaf dört gözle normalleşmeyi bekliyor.

Koronavirüs vakalarının Türkiye’de görülmesinin ardından ülke genelinde bugüne kadar tüm kafe, kıraathane ve lokantalar 188 gün kapalı kaldı.  Barlar ve gece kulüpleri ise 16 Mart 2020’den bu yana kapalı durumda.

Ticaret Bakanlığı rakamlarına göre koronavirüs tedbirleriyle yaklaşık 2 milyon esnaf ve milyonlarca aile etkilendi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi rakamlarına göre 2020 yılında en az 99 bin 588 esnaf kepenk kapattı.

Ramazan ayı boyunca lokanta ve kafelerin sadece paket servisle faaliyet göstermesine müsaade edilmesi kararı çıktıktan sonra, 4 ay aranın ardından kısıtlamalarla açılan Üsküdarlı esnaf sahipleri yeniden başlayacak olan tam kapanma kararı ile kara kara düşünüyorlar.  

“ESKİ RAMAZANLARI ARIYORUZ”

Üsküdar’da berber olan Ferit Kılınç: “Tam kapanma ile beraber geçimimiz daha da zorlaşıyor. Her sene bir önceki seneyi aratıyor. Bu yıl koronavirüs ile beraber tek umudumuz Ramazan ayıydı. Şimdi eski Ramazanları arar olduk. Biz geçimimizi işimizle geçiriyoruz. İş yerine, eve kira ödüyoruz. Kapalı olduğumuz zaman vergimizi vermeye devam ediyoruz. Biz devletten stopajın kaldırılmasını bekliyorken kaldırılmadı. Esnafa verilen basit usul destek şartlarımız uymadığından verilmedi. Kaldı ki İstanbul’da basit usul esnaf neredeyse kalmadı. 

Pandemi başında beri çalışmadığımız günlerde vergilerimizi vermeye devam ederken, bir sefer verilen 2,250 TL’lik destek haricinde hiçbir destek alamadık,” diye konuştu.

“22 YILLIK ESNAFIM, İLK DEFA VERESİYE TRAŞ YAPTIM”

22 yıldır esnaf olduğunu belirten Kılınç, “Ramazanlarda çoluk çocuk traş olmaya gelirdi. Artık çocukları geçtim eskisi kimse gelip traş olmuyor. Ramazan ayı heyecanı bu sene hiç yok. Yıllardır müşterim olan adam gelip benden veresiye traş istedi. Ben 22 yıldır esnafım ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sadece o değil bu yıl birçok kişi gelip benden veresiye traş istedi,” diyen işletmeci Ferit Kılınç, sözlerini şöyle tamamladı:

Biz stopajların kaldırılmasını beklerken geçen ay 600 TL sürpriz bir stopaj ücreti çıktı bana. Ben şok oldum. Hiç beklemediğim bir şeydi. Gram altınım vardı onu bozdurdum öyle ödedim. Küçük esnaftan alınan stopaj ücretlerini kaldırılmasını istiyoruz. Faturalarım kadar stopaj ödüyorum. 

“SATIŞLARIMIZ YÜZDE 80 DÜŞTÜ”

Kasım ayından mart ayına kadar 4 ay kapalı olduklarını söyleyen Üsküdar’da dönerci olan Cihan Bavruk: “Ramazan ayı çok kötü geçiyor. Satışlarımız yüzde 80 düştü. Açtığımız süre zarfında sadece kiramızı ödeyebildik. 4 aydır doğalgaz, elektrik, su ödeyemiyoruz. Evimize zor geçindiriyoruz. Kiralarımızı ödeyemiyoruz. Tekrar tam kapanma ile ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Devletten yeterli desteği göremedik. Ramazan ayında en azından işler biraz düzelir umuduyla bekledik ama bu sene Ramazan pandemi nedeniyle çok kötü geçiyor,” diyen işletmeci Cihan Bavruk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizde tam kapanma olmasını istiyoruz. Ama bizimde geçimimizi sağlamamız gerek. Her ay düzenli olarak faturalarımızı ödüyoruz. Birçok giderimiz var ama gelirimiz yok. Bizim istediğimiz yeterli bir destek görmek. Ramazan ayında tam kapanma ile ne yapacağız bilmiyoruz. Bir an önce aşılar tamamlansın, ülke eski günlerine dönsün. Başka da bir şey istemiyoruz.”

“ÖDEMELERİMİZİ NASIL YAPACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yetkililerin esnafın borçlarını karşılaması gerektiğini dile getiren Üsküdar’lı esnaf Akif Yavaş: “Ramazan ayında akşam 17.00-18.00 olunca dükkanı kapatmak durumundayız. Ramazan’da akşam pandemi tedbirleri var, gündüz de pek kimse gelmiyor. Tam kapanmayla Ramazan boyunca kapalı olacağız. Yetkilliler gelip en azından giderlerimizi karşılasınlar. Bu şekilde biz dükkanı kapatmaya razıyız. Çalışanlar mağdur oluyor. Biz faturalarımızı ödemekte güçlük çekiyoruz,” şeklinde konuştu.

Kısıtlamaların sadece esnafa geldiğini belirten Yavaş, “Ramazan ayının gelmesiyle beraber hazırlık yaptık. Faturalarımızı nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Kısıtlamalar en çok bizi vurdu.  Ramazan ayı için malları getirttik ama elimizde kaldı. Devletin esnafa destek vermesini istiyoruz. En azından pandemi süresince kira desteği verilsin ya da kira vergisi alınmasın. Ramazan ayı gelince akşam 20.30’da iftar yapıyoruz. Saat 21.00’de de kısıtlama var,” diye konuştu.

Medyascope'ta editörlük, habervakti.com'da editörlük ve sosyal medya yöneticiliği yaptı. Teknoloji haberleri sunan Techgirisim.com'u kurdu. Serbest gazeteci olarak mesleğe devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend