Haber, Manşet

İBB ve Üsküdar Belediyesi arasında “Halk Ekmek” krizi

İBB’nin 2020 Aralık ayında artan talep nedeniyle 142 yeni Halk Ekmek büfesi açma kararı İBB Meclisi’nden geçmiş ve dul, yetimler, gaziler ve şehit yakınlarına büfe işletme hakkı tanınmıştı. Karar sonrası geçtiğimiz günlerde Üsküdar’da çeşitli noktalara yerleştirilmek istenen Halk Ekmek büfelerini Üsküdar Belediyesi görevlileri engellemeye çalıştı.

İBB Meclisi yeni Halk Ekmek büfelerini kabul etmişti

Dün İBB’nin Üsküdar’da 15 Temmuz gazisine tesis ettiği Halk Ekmek büfenin Üsküdar Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından kaldırılmak istenmesi, Üsküdar Belediyesi ile İBB arasında gerilime neden oldu.  Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, “Suç işliyorsunuz, ortada İBB Meclis kararı var. Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz,” dedi. Nama sosyal medya hesabından: “Ünalan ve Bulgurlu mahallelerimize Halk Ekmek büfelerimizi konumlandırdık ancak 2 saat geçmeden Üsküdar Belediye Zabıta ekipleri tarafından hukuksuzca Halk Ekmek büfelerimiz kaldırılmak isteniyor! Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz! #HalkınEkmeği bizim kutsal davamızdır,” paylaşımında bulundu. 

Nama: “Suç işliyorsunuz”

İBB çalışanlarının Üsküdar Zabıta ekiplerine karşı direnmesi sosyal medyada geniş yankı bulurken sözlerine konunun teknik ve hukuki boyutuna getiren Nama “Suç işliyorsunuz. Ortada meclis kararı var. Devlet şöyle yönetilir; İBB Meclisi’ne itiraz edebilirsiniz. O meclis kararını dava da edebilirsiniz. Bölge idare mahkemesine başvurursunuz iptal için. ‘Üsküdar’da biz büfe istemiyoruz’ diyebilirsiniz. Ama bunun yolu; zabıtayı buraya dökerek hukuksuz şekilde bu büfeyi aldığınızda memurlar olarak suç işlemiş olursunuz. Sizin üstleriniz, sizin siyasileriniz size bu talimatı verebilir. Ama sakın böyle bir şey yapmayın. Sizleri uyarıyorum, her biriniz için ayrı ayrı suç duyurusunda bulunuruz,” açıklamasında bulundu. 

İBB Sözcüsü Ongun açıklama yaptı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Üsküdar Belediyesi’nin bu yaklaşomına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ongun “İhtiyaç analizi yaparak İstanbul’un çeşitli noktalarına kurduğumuz Halk Ekmek büfeleri, Üsküdar’da olduğu gibi, İBB Meclisi kararına rağmen bazı ilçe belediyeleri tarafından kaldırılmak istenmekte. Halkımızın ucuz ve sağlıklı ekmeğe ulaşmasını hiçbir güç engelleyemez,” dedi.

Üsküdar Belediyesi: “İzin alınması gerekiyor.”

Üsküdar Belediyesi, İBB ile yaşanan krizle ilgili açıklama yaptı. Üsküdar Belediyesi, İBB Sözcüsü Murat Ongun’a cevaben, sosyal medya hesabında tartışmanın videosunu paylaşarak yaptığı açıklamada, “Ekmek Büfesi koyamazsınız demiyoruz. İBB Meclisi’nde CHP’li üyelerin de imzasıyla alınan kararı anlatmaya çalışıyor, işimizi hukuki zeminde yapmaya çalışıyoruz. Fakat karşımızda “burası bizim, karar ve nizam tanımayız,” diyen bir anlayış var. Kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz,” ifadelerine yer verdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise şu açıklamalarda bulundu:

— “İBB Meclis kararında görüleceği üzere, büfelerin şehit yakınları gazi ve engellilere verilmesi ve ilçe belediyesinin imar ve şehircilik yönünden uygun görüşünün alınması gerekiyor.”

—”Soruyoruz; belediyemizden böyle bir görüş, onay aldınız mı? Şehircilik, yönetim anlayışız bu mu?”

— “İBB meclisinde oy birliğiyle alınan karar var; ‘Büfe yerleri İlçe Belediyesi ile istişare edilerek, bırakılacak’, görevli arkadaşımız sabırla anlatıyor. Fakat büfe bırakmaya bile CHP İlçe Başkanıyla gelen yetkili ‘buralar bizim size mi soracaktık,’ diyor. Böyle mi yöneteceksiniz!”

Vatandaş Üsküdar Belediyesi’ne tepki gösterdi

İBB ve Üsküdar Belediyesi arasındaki anlaşmazlık sürerken, dikkat çeken noktalardan bir diğeri de halkın tepkisi oldu. Üsküdar Belediyesi’nin İBB’nin Halk Ekmek büfesi kurmasını engellemesine bir kadın isyan etti: “Biz de istiyoruz fırından sıcak ekmek yemeyi. Saatlerce kuyrukta bekliyoruz. Bir gün de o yöneticiler girsin kuyruklara. Yeter artık canımızdan bezdirdiniz!”

Doğukan Yıldız. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimine devam ediyor. TAVAK Vakfında sosyal bilimler araştırmalarında yer aldı. Avrupa Birliği ve fact checking alanlarında çalışmalar yaptı. TAVAK Vakfının üyesi ve Gazete Üsküdar için içerik üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir