Haber, Manşet

İBB Şemsi Paşa Camii önündeki kazıkları sökmek istedi, Koruma Kurulu engelledi

Şemsi paşa cami havadan görüntülendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üsküdar Şemsi Paşa Camii etrafına önceki İBB yönetimi döneminde çakılan kazıkları sökmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurdu.

Koruma Kurulu İBB’nin talebini fore kazıklı betonarme dolgu alanlarının, kazıkların sökümü sırasında Şemsi Paşa Camii’ne zarar vereceğini gerekçe göstererek reddetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin eski yönetimi tarafından 2016 yılında başlatılan fakat gelen tepkilerin ve caminin hasar gördüğünün tespit edilmesinin ardından durdurulan caminin zeminin genişletme projesinin yapımına geçtiğimiz aylarda yeniden başlanmıştı.

2017 yılında Kültür Bakanlığı Koruma Kurulları ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün onayı, dönemin İBB yönetiminin uygulaması ile Üsküdar kıyısında denize 12 bin metre kare dolgu yapılmış ve 960 kazık çakılmıştı.

Bu uygulamalar sırasında tarihi caminin bahçe duvarlarında ve bahçe zemininde çatlaklar meydana gelmiş, vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri bu projeyle caminin yalı camisi olma vasfının kaybolmasına itiraz etmişti.

Aradan geçen dört yılın ardından İBB  yönetimi değişmesine rağmen ocak ayında halk arasında “Kuşkonmaz Camii” olarak da bilinen tarihi caminin zemin genişletme çalışmaları yeniden başlatılmış, bu durum vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Tartışmalar üzerine caminin önüne deniz önü seti yapan İBB önceki yönetim döneminde çakılmış fore kazıkların kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna itiraz dilekçesi verdi.

İBB’nin çalışması için uygulamanın durdurulmasını isteyen Vakıflar Genel Müdürlüğü temsilcisinin katılmadığı Koruma Kurulu toplantısından da ilginç bir karar çıktı. Kararda İBB’nin kazıkların kaldırılması itirazı, kazıkların kaldırılmasının camiye zarar vereceği gerekçesiyle reddedildi.

Karar metninde şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul İli, Üsküdar  İlçesi, sit dışında kalan Üsküdar Meydanı ve Yakın Çevresi Dolgu Alanında, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli 43. ada 3. parselde yer alan Şemsi Paşa Camii’nin deniz tarafında yapılan uygulamaların 11.06.2020 tarihli ve 6184 sayılı Kurul kararı ile uygun bulunan projeye göre ve tescilli yapılara zarar vermeyecek şekilde sürdürülmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültür Varlıkları ve Projeler Müdürlüğünün 12.01 .202I tarihli ve 94.8405 sayılı yazısı ile kaldırılması talep edilen fore kazıklı betonarme dolgu alanlarının, kazıkların sökümü sırasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli cami-külliye yapılarının zarar göreceği gerekçesi ile yerinde muhafaza edilmesine, uygulama sonrası fotoğrafların Kurulumuza iletilmesine karar verildi.”

Kaynak: Serbestiyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend