Haber, Yaşam

Çengelköy ve Beylerbeyi’nde son durum: Restoranlar ne zaman açılacak?

İstanbul’un en popüler yeme-içme semtlerinden biri olan Çengelköy ve Beylerbeyi’nde Koronavirüs nedeniyle kapalı olan kafe, bar, restoran ve meyhaneler yeniden kapılarını açmak için gün sayıyor. 17 Kasım’dan bu yana yalnızca paket servis ve gel-al şeklinde hizmet veren yeme-içme mekanları sahipleri, bu süreçte günah keçisi ilan edildiklerini söylüyor. 1 Mart’ta %25 kapasiteyle açılması beklenen restoranların nabzını tuttuk. 

Çengelköy meydanında civardaki mekanlardan çay, kahve alıp banklarda içenlerin yanı sıra, yemek yiyenleri de görmek mümkün. Paket servisle satışlarını sürdüren restoranlar genelde döner, kokoreç, hamburger, balık ekmek, kumpir, waffle gibi ürünlerin siparişinin geldiğini belirtiyor. Paket servis yapamayan kafe ve meyhanelerse kapalı durumda. 

Çengelköy’ün ara sokaklarında yer alan kafelerin tümü kapalı olurken, yol üstünde bulunan işletmelerden çay, kahve gibi içeceklerin satışı çok sınırlı olsa da mümkün. 

Özellikle siyasi partilerin kongrelerinden, otellerin ve camilerin açık olmasından dolayı hayıflanan esnaf, cirolarının yarı yarıya azaldığını, aldıkları desteklerinse çok “komik” miktarlarda olduğunu vurguluyor. 

Çengelköy’de kapalı olan kafe ve restoranların bir kısmı bir daha açılmamak üzere kilit vurmuş durumda. 

Kandilli ile Beylerbeyi arasında bulunan yaklaşık 30-40 kadar restoran, kafe, bar ve meyhane istihdama da ciddi oranda katkı sağlıyordu. 

Çengelköy’de en çok tercih edilen ürünlerden olan waffle, midye ve kokoreç dükkanları sahipleri sektörün geleceğiyle ilgili oldukça karamsar. 

Üsküdar’ın tarihi semtlerinden bir diğeri olan Beylerbeyi’nde de durum farksız. Açık restoran sayısı Çengelköy’e kıyasla daha az. Beylerbeyi İskelesi ve çarşısı İstanbul’un meyhane kültürünün ve Boğaz balıkçılığının simgesel yerlerinden biriydi. 

Beylerbeyi’nin tarihi meyhane ve balık restoranları 2,5 aydır kapalı durumda. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) verilerine göre 2019 yılında 30 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan Türkiye’de yeme-içme sektörünün %40’ı İstanbul’da gerçekleşiyor. 

TAVAK Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen kamuoyuna duyurduğu araştırmada sektörün 2020 yılında %50 daraldığını vurgularken Türkiye’nin Avrupa ile karşılaştırıldığında sektöre en az yardım yapan ülkelerden biri olduğunun altını çiziyor. 

Doğukan Yıldız. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimine devam ediyor. TAVAK Vakfında sosyal bilimler araştırmalarında yer aldı. Avrupa Birliği ve fact checking alanlarında çalışmalar yaptı. TAVAK Vakfının üyesi ve Gazete Üsküdar için içerik üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir