Haber, Manşet, Sokak Röportajı

Büfeler yıkıldı: Üsküdarlılar ne düşünüyor?

Geçtiğimiz haftalarda Salacak Kentsel Tasarım projesi kapsamında Kız Kulesi’nin karşısındaki büfeler yıkılmıştı. Üsküdarlılara büfelerin yıkılmasıyla ilgili ne düşündüklerini sorduk.

Üsküdarlılar, büfelerin kaldırılmasıyla ilgili fikirlerini belirtti. Vatandaşların bir kısmı, işini kaybeden veya zarara uğrayan insanları etkilediği için kötü bir durum olduğunu söylerken bir kısmı ise büfelerdeki fiyatların yüksek, sahilin de düzensiz olduğunu düşündükleri için büfelerin yıkılmasıyla alakalı “iyi oldu” dedi.

“Hem iyi oldu hem kötü oldu”

Salacak sahilinde mikrofon uzattığımız bir vatandaş, durumu hem iyi hem kötü olarak değerlendirirken kimisinin buradan ekmek parasını çıkarttığını ama bunu yaparken fiyatları fazla tuttuğu için büfelerin yıkılmasının iyi olduğunu da söyledi.

“Akşam hep tinerci doluyor”

Salacaktaki büfelerin zamanında orada satış yapan vatandaşlar, büfeler kaldırıldığından beri geç saatlerde tinercilerin meydanı işgal ettiğini vurgulayarak eskisi gibi aile düzeni kalmadığını belirtirken çok fazla kişinin buradan geçim sağladığını ve artık o insanların işsiz kaldığını söylediler.

“Gayet yerinde bir karar”

İstanbul’da uzun zamandır yaşadığını ve Salacak sahilinde sık sık vakit geçirdiğini belirten bazı vatandaşlar, büfe ve minder görüntüsünün mekana zarar verdiğini ve büfelerin yıkılmasının iyi olduğunu vurguladılar.

Vatandaşlara büfelerin kaldırılmasıyla ilgili sorduğumuz soruların devamında, kentsel tasarım yarışması yapıldığını ve belli projeler doğrtusunda Salacak sahilinin dönüşeceğini söylediğimizde vatandaşların çoğu bu durumu onaylıyor. Yapılması planan projeler beğeni toplarken alanın tekrar kamusal hale getirilmesini onaylıyor. Fakat bazı vatandaşlar ise tamamen büfeler bazında düşünerek büfelerin geri getirilmesini istiyor.

Sude Aksan
Ankara doğumlu. İstanbul Medipol Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Sistemleri bölümü öğrencisi. Freelance gazeteci, muhabir.

1 Comment

  1. büfelerin yikilmasiyla dogma buyume uskudarlilar olarak sahilimize tekrar adim atmaya baslayabildik, sahilde ne adim atilabiliyordu ne de nefes alinabiliyordu heryer duman ve seyyar saticilarla kapliydi ve haliyle bu durum bufelerle birlesince dayanilmazlik zirve yapmisti, cevre kirliligi, gereksiz kalabalik, yuksek ses ve trafik sorunu vs.. bir cok olumsuz durum suanda yuzde elli oraninda azaldi, kotu oldu diyenlerin hepsi seyyar vatandaslar, bu alana dokunulmasini yine cay bahcesi gibi platform yapilmasini istemiyoruz birakin orjinal kalsin uskudar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend