Haber, Manşet

Bir parkın yok edilme hikayesi

Gazete Üsküdar olarak Üsküdar’da İmam Nasır ve Eski Keresteciler sokaklarının kesişimi ve Yalı Kahvesi ile Mihrimah Kahve’nin tam karşısında yer alan küçük bir park alanının 2015’ten bu yana uğradığı usulsüz değişimin izini sürdük.

Bir kent suçunu ortaya çıkardık

Üsküdar Mimar Sinan Mahallesi İmam Nasır ve Eski Keresteciler sokaklarının kesişiminde bulunan bir parkın aşama aşama nasıl yok edildiğini araştırdık. Yaptığımız araştırma sonucu, Üsküdar merkezde bugün Kafe Suppa tarafından işgal edilen yerde 2015 yılında Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün tabelasının olduğu açık biçimde görülmekte. 2019 yılında ise çim alana söz konusu işletme tarafından masa ve sandalye koyması sonucu çimlerin kuruduğunu ve Park Bahçeler Müdürlüğü’nün tabelasının da kaldırıldığını doğruladık. Bu alanı araştırırken imar planlarında park alanı olarak işlendiğini ve mevcut halinde park alanının işgal edildiğini gördük.

Üsküdar Merkez, Mimar Sinan Mahallesi, 422 Ada, 3. Parselin Batısında Bulunan Yeşil Alan

İsmini vermek istemeyen bir bölge sakini, 24 Haziran 2020’de parkta bulunan toprak alanın taşlar ile kaplanması ile ilgili şikayette bulunduğunu, belediye ekiplerinin olay yerine gelerek toprak alanı kaplayan taşları sökmeye başladığı bilgisini bizimle paylaştı. Bölge sakininin ifadelerine göre, işletme sahibinin telefon görüşmelerinden sonra belediyeden gelen ekipler taşları yerine koyup olay yerinden uzaklaşıyor.

Google Street View‘in sunduğu hizmetten faydalanarak ve imar planlarını inceleyerek ilgili alanın hangi aşamalardan geçtiğini takip ettik ve süregelen bir kent suçunu ortaya çıkardık.

Yeşil alanların taş ile kaplanarak adım adım nasıl yok edildiğine dikkat çeken bu araştırmayı siz okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz

İmar planlarına göre Üsküdar merkezdeki tek yeşil alan olan parkın 2015 yılındaki Google Street View görüntülerine baktığımızda Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün tabelası yer almakta. Fakat aşağıdaki görselde görüldüğü üzere imar planlarına göre yeşil alan olması gereken parselde kafenin kaçak inşaatı görülüyor.

2019 yılında çim alana kafenin usulsüz olarak masa sandalye koyması sonucu çimler kuruyor ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün tabelası kaldırılıyor.

2020 yılı 23 Haziran günü toprak alanın üzeri taş ile kapatılıyor.

Tüm bu bilgileri Google Street View ve imar planları üzerinden doğruladık.

  • Şikayet üzerine Üsküdar Belediyesi ekipleri alana gidip taşları sökmeye başlıyor ve kafe sahibi telefon görüşmeleri yaparak belediye ekiplerini geri gönderiyor.
  • Alanı araştırdığımızda söz konusu bölgenin imar planlarında da park olarak işlendiğini öğrendik.
  • Dahası imar planlarını incelediğimizde bugün Kafe Suppa’nın ve işgal edilen parkın içinde bulunduğu parselin tamamının yeşil alan olduğunu öğrendik. Dolayısıyla imar planlarına göre Kafe Suppa’nın olduğu alanda herhangi bir yapı olmaması gerekiyor.
  • Sonuç olarak Kafe Suppa’nın kapalı alanının ve eskiden park olan ve bugün işgal edilen açık alanın aslında yeşil alan olduğu görülmektedir. Bu durum hem imar planlarından hem de Google Street View’in görüntülerinde yer alan Park ve Bahçeler Müdürlüğü tabelasından ispat edilmektedir.

Yasa park işgaline izin vermiyor

Yasada görüldüğü üzere sosyal donatı alanı olan park ve bahçelerin işgal edilmesi mümkün değil. Buna göre Üsküdar Belediyesi’nin parkı işgal eden özel işletmeyi derhal yıkarak parkı eski haline getirmesi gerekiyor.

Yasanın ayrıntıları şöyle:

  • 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 52. maddesi belediye sınırları içinde bulunan aşağıdaki yerlerden herhangi birinin satış yapmak veya sair maksatlarla ve yetkili mercilerden usulüne uygun izin alınarak geçici olarak işgal edilmesi işgal harcına tabi.
  • Pazar veya panayır kurulan yerlerin, meydanların, mezat yerlerinin her türlü mal ve hayvan satıcıları tarafından işgali, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait yerlerden bir kısmının herhangi bir maksat için geçici işgali durumunda işgal harcı alınır.
Avatar
İletişim Fakültesi mezunu, çeşitli STK’larda proje koordinatörlüğü yaptı. İstanbul Şehir Üniversitesi ve Medya Derneği’nin düzenlediği Medya Okulu projesinde yer aldı. Yeni medya üzerine çalışıyor ve çeşitli yayınlar için freelance içerik üretiyor.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend