Haber, Manşet, Video

Acıbadem Gülistan Sitesi sakinleri: Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirdiler

Üsküdar Acıbadem’de kentsel dönüşümle ilgili davaları devam eden ve hakkında yürütmenin durdurulması kararı bulunan Gülistan Sitesi sakinleriyle Üsküdar Belediyesi zabıtaları arasında gündüz saatlerinde arbede yaşandı. Site sakinleri akşam düzenledikleri basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalıştı.

Kentsel dönüşüm mağduru olduklarını ifade eden site sakinlerine göre kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme çevirilmiş durumda. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e site ile ilgili davalar sonuçlanıncaya kadar yıkım kararından vazgeçme çağrısında bulunan vatandaşlar çadır kurarak nöbet tutmaya başladılar.

Alanda konuşma yapan CHP Üsküdar İlçe Başkanı ve Acıbadem Mahalle Sakini Suat Özçağdaş:
”Üsküdar’da yine kamu yararına olmayan bir mesele ile karşı karşıyayız. Acıbadem’in tam merkezinde yer alan bu konutta 1500’den fazla insan 225 daire bulunmakta. Sabah saatlerinde buraya baskın ile gelindi, savaş koşullarında bile olmayacak bir durum. Buradaki birçok insan darp edildi. Bunu, bu halka neden reva görüyorlar? Kentsel dönüşüm burada yaşayan herkesin isteği, insanlar da sağlıklı koşullarda yaşamak istiyorlar. Burada yapılan şey kentsel dönüşüm değil, alanı gasp etmek.” dedi.

Acıbadem Gülistan Sitesi Sakini Neval Cansever ise:
”Biz bu sitede 30 yıldır yaşayan ev sahipleriyiz. Sabah saat 6-7 gibi kapılarımıza dayandılar ve neye uğradığımızı şaşırdık. Düşmana saldırır gibi buraya geldiler ve evlerimizi bu hale getirdiler. Annelerimiz, babalarımız bu evleri ne emekler ile yaptılar. Bizim amacımız evlerimizi yaptırmamak değil, doğru koşullarda bizlerin haklarını da koruyarak evlerimizi yaptırmak ama amaç bu değil, büyük bir rant içindeyiz. Bu yapılanlar korkunç. Bizim gayemiz evlerimizi yaptırıp tüm site sakinleri ile birlikte tekrardan buralarda oturmak.” dedi.


Bir başka site sakini Saadet Aksu :
”Buraya gelen dolandırıcı müteahhit maalesef bizleri oyalayarak kandırdı. 2014 yılından beri süren bir kentsel dönüşüm süreci var. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i biz bu konu ile alakalı ziyaret ettik. Türkmen, bizlere yardım edeceğini iddia etti. Bizlere destek değil köstek oluyorlar, 6 yıl sonra geldiğimiz duruma bak! ‘’Benim görevim yıkmak. ‘’ sözlerini biz site sakinlerine söyledi. Bizzat şahit oldum, buraya polisler ile gelip bizleri merdivenden sürüklediler.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir