Haber

Üsküdar’da Boğaz’a bakan asırlık fıstık çamı usulsüz şekilde kesildi

11 Ağustos 2020 Salı günü Üsküdar’ın ve İstanbul Boğazı’nın simgelerinden olan ve zamanında müdahale edilmediği için yok edilen asırlık fıstık çamının usulsüz kesimiyle ilgili ayrıntılara ulaştık.

Üsküdar Belediyesi zamanında sorumluluk almadı

Üsküdar Belediyesi ağaç henüz kesilmeden önce saat 11.00 civarında şikayet almasına karşın, ancak konu sosyal medyada gündem olduktan 6,5 saat sonra olay yerine gidip tutanak tuttu.

Sürece tanıklık eden bir mahalle sakini olayın detaylarını Gazete Üsküdar’a anlattı:

”Ağacın kesildiği yerin adresi Salacak Mah. Bestekar Selahattin Pınar Sok. No: 116, Üsküdar Belediyesi’ni sabah 11 civarında arayıp durumu bildirdim. Henüz kesim yapılmamıştı. Acil müdahale etmelerini, aksi takdirde çok kısa süre içinde ağacın kesileceğini, asırlık bir çam olduğunu, denize ön görünümde bulunduğunu aktardım. Şikayet numaram 798010. Saat 11:16’da sisteme kaydedilmiş. Durumun acil olduğunu belirttiğim için beni Park ve Bahçeler Müdürlüğüne aktardılar. Oradaki memura da durumu anlatınca hemen bir görevli göndereceklerini söyledi, kapattım. 
Kimse gelmedi, sanırım bir 20-25 dakika sonra ağaç kesildi.”

Orman İşletmesi Müdürlüğüne göre kesim usulsüz

”Birkaç saat sonra takip etmek için Park ve Bahçeler Müdürlüğünü tekrar aradım. Görevli göndermemişler, çünkü özel mülk onların alanına girmiyormuş. Bu sefer konuştuğum memurla biraz tartıştık, zira eğer bunu ilk telefonda bana söyleseler başka yerleri arayacağımı, belki de ağacı kurtarabileceğimizi söyledim. Beni Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğüne yönlendirdiler. Orayı aradım, en azından bir ceza uygulanması beklentisiyle. Ancak adres onların yetki alanına girmiyormuş. Beni Alemdağ Orman İşletmesine yönlendirdiler, orayı aradım. Çıkan memura durumu baştan anlattım. Memur kendilerine izin başvurusu yapılmadığını, dolayısıyla bu kesimden haberdar olmadıklarını, ekibin sahada olduğunu, döndüklerinde adrese yönlendireceğini, ancak en fazla 350 TL idari para cezası uygulanabileceğini, ellerinden daha fazlasının gelmeyeceğini belirtti. Ardından çektiğim videoyu Twitter’a koydum. Video yayınlandıktan sonra belediye görevlileri harekete geçti. Saat 17:46’da tutanak tuttuklarını belirten fotoğrafı paylaştılar. Yani benim şikayetimden tam 6,5 saat sonra.”

Fıstık çamları Üsküdar için neden önemli

Fıstık çamları tarih boyunca Üsküdar için önemli bir simge haline gelmişlerdir. Hatta ilçe sınırları içerisinde çok sayıda anıt ağaç niteliğinde fıstık çamı vardır. Fıstıkağacı semti de ismini fıstık çamından almaktadır.

1858 yılına Üsküdar’da doğan ve hayatı boyunca Üsküdar’da yaşayan ressam Hoca Ali Rıza fıstık çamlarını ve boğazı şöyle resmetmiştir:

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend