Haber

Üsküdar’da bağışlanan arazi uygunsuz kullanım nedeniyle davalık oldu

Üsküdar Çamlıca’da bir ailenin yıllar önce okul yapılması şartı ile bağışladığı arazi, usulüne uygun kullanılmadığı gerekçesiyle dava açılarak geri talep edildi.

Bigün Gazetesinden İsmail ARI‘nın haberine göre Üsküdar’da 1994 yılında ‘okul yapılması’ şartıyla bağışlanan arazi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Hastanesi tarafından otopark olarak kullanıyor. Olay yargıya taşındı, Ş.E. arsanın 2016’nın sonuna kadar atıl bırakıldığını söyledi ve kendilerine iade edilmesini talep etti. Bilirkişi arsayı bağışlayanı haklı bularak davacının geri alma hakkını kullanabileceğini ifade etti.

Ş.E., Üsküdar Bulgurlu Mahallesi 79 ada ve 32 parsel numaralı arsanın, babası tarafından okul yapılması için bağışlandığını söyledi ve amacına uygun kullanılmadığı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı ile Maliye Hazinesi adına İstanbul Muhakemat Müdürlüğü’ne dava açtı.

Bilirkişi haklı buldu

İstanbul Anadolu 31’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada, arsanın durumunun tespit edilmesi için bir inşaat mühendisiyle bir hukukçu tarafından arazide keşif yapılarak bilirkişi raporu hazırlandı. 12 Mayıs tarihli raporda, Milli Eğitim Müdürlüğü arsanın okul bahçesi olarak kullanıldığını ve üzerine derslik inşa edileceğini açıklamasına rağmen otopark olarak kullanıldığı için söz konusu açıklamanın gerçeği yansımadığına dikkat çekildi. Raporda, arsanın sahibi tarafından 1994’te ortaokul alanı olarak kullanılmak üzere Maliye Hazinesi’ne bağışlandığı ancak arsanın amacına uygun kullanılmadığı vurgulandı.
Bilirkişi raporunda, bağışlanan arazinin 79 ada, 34, 48 ve 51 no’lu taşınmazlarla birleştirildiği kaydedildi. Ardından da 79 ada 52 no’lun taşınmazın birleştirme sonrası bir kısmının Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakfı Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) ile Maliye Hazinesi adına tescillendiğini aktarıldı. Bilirkişi arsanın fiilen hastanenin otoparkı olarak kullandığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend