Haber

İki mahalle muhtarı Üsküdar Belediyesi’ne dava açtı

Üsküdar Belediyesi ilçedeki mahalle muhtarlıklarına giderlerini karşılaması için her ay 1500 TL nakdi destek veriyor ancak Acıbadem ve Ünalan mahalle muhtarlıklarının desteği 1,5 yıl önce kesildi. Acıbadem Mahalle Muhtarı Semra Aydın ve Ünalan Mahalle Muhtarı Mezengül Şimşek Üsküdar Belediyesi’nin anayasal hüküm olan ‘’EŞİTLİK- TARAFSIZLIK ve AYRIM GÖZETMEME’’ yükümlülüklerini açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Üsküdar Belediyesi muhtarlık hizmet binalarında kullanılmakta olan elektrik, su, doğalgaz ve kırtasiye giderlerinde kullanılmak üzere, her bir muhtarlık için aylık 1500 ₺ nakdi yardımda bulunuyor. Acıbadem ve Ünalan muhtarlıklarının ödeneği 1,5 yıl önce hiç bir gerekçe gösterilmeden kesildi. Her iki muhtarın konu ile ilgili belediyeye yaptığı yazılı ve sözlü başvurlara da herhangi bir şekilde cevap verilmedi. Bunun üzerine her iki muhtar da avukatları Onur Cingil aracılığıyla İstanbul İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Konu ile ilgili irtibat kurduğumuz mahalle muhtarları Gazete Üsküdar’a şu açıklamalarda bulundu:

Acıbadem Muhtarı Semra Aydın:

Kesinti hiçbir gerekçe gösterilmeden yapıldı. Fakat Şehit Mete Sertbaş (Tibaş) Parkı ve bitişik parseldeki bina ile ilgili mücadelede ve Validebağ Korusu’nun korunması noktasında halkın yanında olduğum için muhtarlığın cezalandırıldığını düşünüyorum. Tibaş Parkı’nın, halkın yani kamunun parkı kalması için yapılan mücadelede muhtarlık sadece bu şekilde ödenek kesilerek değil aynı zamanda muhtarlık binasına tahliye tebligatı gönderilerek de cezalandırılmak istenmişti, açtığımız dava ile yürütmeyi durdurma kararı almıştık. Yine bezer bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.

Ünalan Mahalle Muhtarı Mezengül Şimşek:

Ünalan Mahallesi’nde deprem toplanma alanı olarak anılan bir alanın satışına karşı çıktığım ve bu konuda mahallelinin yanında yer aldığım için cezalandırıldığımızı düşünüyorum. 17 aydır mahallenin hizmetlerini aksatmadan, muhtarlığın masraflarını kendi olanaklarımız ile ödüyoruz.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend