Haber

Basın Evi Destek Aracı (BEDA) 2. dönem başvuru sonuçları açıklandı

gaztecilik

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) ikinci dönem başvuru sonuçları açıklandı. Bu proje kapsamında, aralarında Gazete Üsküdar‘ın da yer aldığı medya kuruluşu, gazeteciler ve meslek örgütlerinden oluşan 31 başvuru sahibine destek sağlanacak.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefleyen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında verilen destek araçlarından Basın Evi Destek Aracı (BEDA) II. Dönem başvuru sonuçları açıklandı. 14 Şubat’ta başvuruya açılan destek aracına gazetecilerden, medya kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden, toplam 22 farklı ilden 110 başvuru yapılmıştı. II. Dönem kapsamında 10 farklı ilden yapılan ve onaylanan 31 başvuruya toplam 212 bin Avro destek sağlanacak. Onaylanan iller arasında ise Ankara, Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, Hakkâri, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Muş yer alıyor. BEDA altındaki Yapısal Güçlendirme Destek Paketi kapsamında 18 medya kuruluşunun ve örgütünün, Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi’nde ise 13 gazetecinin başvurusu onaylandı. Proje Sorumlusu Igor Chelov ve Finansal Destek Programı Uzmanı Merve Kartal tarafından BEDA ikinci dönem yararlanıcılarına yönelik online uygulama eğitimi verildi.

Gazete Üsküdar proje kapsamında 1 yıl boyunca 85 haber için telif ödeyecek

Basın Evi Destek Aracı (BEDA) kapsamında Gazete Üsküdar yerel demokrasi, kent hakkı, savunuculuk, katılımcılık konularında 85 haber için içerik üreten gazetecilere telif ödeyecek. Proje başlangıç tarihi itibariyle gazeteuskudar.com üzerinden açık çağrı yoluyla gazetecilere yönelik bir duyuru yayınlanacak, gelen başvurularda serbest çalışan gazetecilere ve işsiz gazetecilere öncelik verilecek.

Proje ile çoğulcu medyanın oluşumunun desteklenmesi amaçlanıyor

Aynı destek aracı kapsamında 2019 yılında 51 başvurudan 31’ine destek verilmiş ve medya alanında faaliyet gösteren gazetecilerin mesleklerini sürdürmelerine ve medya kuruluşları ve örgütlerinin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesine olanak sağlanmıştı. M4D Projesi’nin destek araçlarından biri olan BEDA ile medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirebilmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunun desteklenmesi amaçlanıyor.

BEDA ikinci döneminde destek alacak başvuru sahiplerinin listesi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend