Haber

Validebağ Korusu’nda yapılaşma tehditi

Üsküdar Altunizade’de bulunan İstanbul’un kamu kullanımına açık üçüncü, Anadolu yakasının en büyük yeşil alanı olan birinci derece doğal sit alanı statüsündeki Validebağ Korusu ile ilgili imar planları oy çokluğuyla kabul edildi.

Üsküdar Altunizade Mahallesi’nde 354 dönümlük alana yayılan Validebağ Korusu’nun 17 dönümü Sağlık Bakanlığına, 76 dönümü Milli Eğitim Bakanlığı’na, kalan 261 dönüm ise Hazine’ye tahsis edilmiş durumda. Birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu için 2013 yılında başlayan koruma amaçlı imar planları hazırlama çalışmalarında sona gelindi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, güncel kurum görüşleri alınmasını istemesi sonucu, 21 kurumdan plana ilişkin alınan görüşler doğrultusunda yapılan değişiklikler ile son hali verilen planlar, İBB Meclisi’nce 13 Şubat 2020 tarihli meclis oturumunda gündeme alındı. İmar planları CHP grubunun muhalefetine karşın Ak Parti grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

CHP grubu, plan notları arasında yer alan “planlama alanının tamamında toplam 100 metrekareyi geçmeyen takılabilir-sökülebilir müştemilat türü bir katlı yapılar yapılabilir” maddesi nedeniyle red oyu verdi.

Validebağ Gönüllüleri itiraz edecek

Konu ile ilgili Gazete Üsküdar’a konuşan Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin; ”KANİP’in (Koruma Amaclı Nazım ve Uygulama İmar Planı) tamamı göz önüne alındığında genel olarak olumsuz değil. Fakat ‘planlama alanının tamamında toplam 100 metrekareyi geçmeyen takılabilir-sökülebilir müştemilat türü 1 katlı yapılar yapılabilir’ maddesini kabul etmiyoruz. Bunu 2 sene kadar önce ilk duyduğumuzda da tepkimizi dile getirmiştik. Fakat o tarihte henüz plana işlenmemişti. Yapılaşmanın büyüklüğü ve biçimi ne olursa olsun kesinlikle karşısındayız. Plan askıya çıkınca itiraz edeceğiz. Bundan sonuç alamazsak dava açacağız. Hiçbir şekilde Validebağ Korusu’nda ek yapılaşma istemiyoruz” dedi.

Bazı kurumlardan gelen yapılaşma talepleri reddedildi

İBB Meclisi’nce 13 Şubat 2020 tarihli meclis oturumunda gündeme alınan planlarla ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün koruda Kardiyovasküler Hastalıkları Hastanesi yapılması için istediği düzenleme, birinci derece doğal sit alanlarındaki kesin yapılaşma yasağı nedeniyle değerlendirmeye alınmadı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün plana, CHP’nin muhalefet etmesine neden olan “100 metrekarelik, tek katlı yapılara” ilişkin plan notunun, “kamu kullanımına ait olmak koşulu ile 500 metrekare ve 2 katlı takılabilir -sökülebilir yapılar” şeklinde değiştirilmesi önerisi de reddedildi.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend