Haber, Video

Üsküdar’dan bir sergi daha geçti

  • Her yıl kapılarını başka bir seçkiyle açan Abdülmecid Efendi Köşkü bu yıl ‘İçimizdeki Çocuk’ sergisi ile kendini gösterdi. Yoğun ilgi nedeniyle sene sonuna kadar açık kalan sergi geçtiğimiz günlerde kapandı. Sergiyi 20 Eylül 2019’dan bu yana 100 binin üzerinde ziyaretçi gezdi.

Her yıl kapılarını başka bir seçkiyle açan Abdülmecid Efendi Köşkü, bu yıl “İçimizdeki Çocuk” sergisi ile kendini gösterdi. Yoğun ilgi nedeniyle sene sonuna kadar açık kalan sergi, geçtiğimiz günlerde kapandı. Sergiyi 20 Eylül 2019’dan bu yana 100 binin üzerinde ziyaretçi gezdi.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Şehzade Abdülmecid Efendi tarafından satın alınan ve sanatsever kişiliği nedeniyle dönemin sanatçı, edebiyat ve siyasetçilerinin sık sık toplandığı bir kültür merkezi işlevi gören Abdülmecid Efendi Köşkü dönem geleneklerini yılda bir kez açılan sergi ile yaşatmaya çalışıyor.

Nakkaştepe’de yer alan Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali kapsamında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç koleysiyonundan titizlikle hazırlanan İçimizdeki Çocuk sergisi ziyaretçilerini çocukluklarına doğru keyifli bir yolculuğa çıkardı. Türkiye’den ve dünyadan 60 kadar sanatçının 17. yüzyıldan günümüze kadar uzanan 100’den fazla eseri bir araya getirildi.

Sanat danışmanlığını Károly Aliotti’nin gerçekliştirdiği sergi, bahçede ve köşkün içinde resimden fotoğrafa, heykelden yerleştirmeye çeşitli tekniklerle üretilmiş eserlerden oluşuyor. Küçük Prens’in ünlü yazarı Antonie de Saint Exupery’nin “Her yetişkin önce çocuktu… Ama pek azı bunu hatırlıyor.” sözünü hatırlatan sergi, Picasso’nun yağlı boya tablosundan, Küçük Prens’in orijinal çizimlerine, çağdaş sanattan bu sergiye özel üretilen enstalasyonlara ziyaretçileri en çok etkileyen sergilerden biri oldu.

İçimdeki Çocuk sergisi, Francesco Albano, Murat Balcı, Ronit Baranga, Yto Barrada, Bertozzi & Cassoni, Stefano Bombardieri, Claudio Bravo, David Breuer-Weil, Paul Carey, Jean Baptiste Carpeaux, Keith Carter, Loris Cecchini, Taner Ceylan, E.V.Day, Antoine de Saint-Exupéry, Snyder Dean, Maurice Denis, Nezaket Ekici, Yael Erlichmann, Jan Fabre, Nancy Fouts, Françoise Gilot, Murat Gök, Simon Groves & Tracy Johnson, Mona Hatoum, Kenny Hunter, John Isaacs, Ahmet Doğu İpek, Juneau Projects, Clementine Keith-Roach, Alicja Kwade, Lloyd le Blanc, Fabien Mérelle, Luc-Olivier Merson, Polly Morgan, Ordinary Architecture, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, John Campbell Phillips, Pablo Picasso, Patricia Piccinini, Wilfred Pritchard, Tawatchai Puntusawasdi, Elsa Sahal, Michael Schwarze, Erinç Seymen, Carolein Smit, Yaşam Şaşmazer, Sam Taylor-Wood, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Mehmet Ali Uysal, Levi Van Veluw, Fabio Viale, Andy Warhol, Bedwyr Williams, Daphne Wright, Erwin Wurm, Damla Yalçın’ın da aralarında olduğu birçok anonim sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend