Fotoğraf, Yaşam

Üsküdar’da gençlik nerede takılıyor?

Üsküdar nüfusunun yüzde 42’si 1980 sonrası doğumlu. Genç bir nüfusa sahip olan ilçede, gençler nerelerde zaman geçiriyor? Üsküdar gençliğinin uğrak noktası olan mekanları sizin için derledik.

Nevmekan Bağlarbaşı – Sahil

Nevmekan, Üsküdar Belediyesi’nin başarılı uygulamalarından biri. Bağlarbaşı’nda  ve sahilde belediyeye ait olan iki şubesiyle hizmet veren keyifli ve ferah bir yer. Gençlerin sık sık uğradığı Nevmekan, müşterilerine kahve, çay ve başka pek çok çeşit içecek servisi sunuyor. Nevmekan’ın hem Bağlarbaşı hem de sahil şubesinde büyük bir kütüphane bulunuyor. Bunun yanı sıra öğrenciler için çalışma alanları tasarlanmış. Üniversiteye hazırlanan, vize ve final sınavlarına çalışmak için buraya gelen öğrencilere hem iyi bir çalışma ortamı sunuluyor hem de yiyecek ve içecek konusunda ekonomik bir menüye sahip. Nevmekan Sahil 7/24 açık  ve aynı zamanda ders çalışmaya gelen öğrencilere belli bir saatten sonra çorba ikramında bulunuyor.

https://www.instagram.com/p/Brs8WiXB599/?igshid=tzd4p80ek2yd

Kitaplı Kahve
Kitaplı Kahve özellikle öğrencilerin ders çalışmak için uğradığı, hem de keyifli vakit geçirdiği sanatsal, kültürel etkinliklerin yapıldığı bir mekan. Hem yemek yiyebileceğiniz hem de kahve çeşitleri deneyebileceğiniz Kitaplı Kahve, aynı zamanda etkinliklere ve okuma gruplarına ev sahipliği olabilecek özel toplantı alanları da sunuyor. Ayrıca arkadaşlarınızla özel günleriniz için bir araya gelebileceğiniz kullanışlı bir ortama sahip. 

https://www.instagram.com/p/Bzulj-xJQJS/?igshid=1ozgxmlym1ook

Fabrikafa

Aziz Mahmut Hüdai Mahallesi  Gülfem Sokak’ta bulunan Fabrikafa son dönemde Üsküdar’da popüler olan mekânlardan. Mühendislik tasarımı işletme konseptine sahip bu mekan gençlerin sık sık uğradığı, hem ders çalışıp kitap okudukları hem de üçüncü nesil kahve deneyimini paylaştıkları bir yer konumunda.

https://www.instagram.com/p/Bl_IuylgUdP/?igshid=jpr5qqkvekvt


Abbara Kahve

İsmi Mardin taş evlerinin altındaki geçitlerden alan Abbara Kahve Üsküdar’da kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı, gençlerin kendilerine hem kitap okuma hem de ders çalışma ortamı bulduğu bir mekan. Özellikle edebiyat söyleşileri, kitap tanıtımları ve akademik faaliyetlerin yoğunlaştığı bu mekan öğrenciler ve gençler için önemli bir yere sahip.

https://www.instagram.com/p/ByQPAYUpAdV/?igshid=6sfov7l6zzdc

Payedar Kahve

Payedar Kahve Üsküdar’ın merkezinde Mihrimah Sultan Camii’nin arkasında bulunuyor.

Farklı tatlı, meşrubat ve kahveleri, özellikle farklı Türk Kahvesi çeşitleriyle bilinen  Payedar Kahve, Üsküdar’da genç kesimin yoğun bulunduğu bir ortam ve imkana sahip. Sosyal medyada mekan için yapılan tanıtımlarda müşterilerine kitap hediyeleri de veren bir mekan.

https://www.instagram.com/p/BIVRvyDjOs9/?igshid=4gkfuyn2ski9


Patso Burger

Meşhur patsonun mucidi yani isim babası olan yılların mekanı Patso Burger.

Üsküdar yerlisinin oldukça iyi bildiği ve sevdiği mekan. Öğrenci ve gençlerin  sık uğradığı, özellikle geceleri çok popüler olan bu mekan Üsküdar’ın vazgeçilmezlerinden.

https://www.instagram.com/p/B3Ju4HhlPtz/?igshid=evc1b08lsmz9

Mihrimah Kahve


Yeni Valide Camii’nin yanında bulunan Mihrimah Kahve, Osmanlı şerbetleri, farklı bitki çayları ve geniş menüsü ile herkese hitap eden bir ortama sahip. Masaların üzerinde bulunan kitaplar bir kafe ortamından çok kütüphane ambiyansı sunuyor. Özellikle gençliğin buluştuğu, etkinlikler düzenlediği geniş yelpazede imkanlar sunan mekan, ders çalışmak ve kitap okumak isteyenler de için oldukça ideal bir yer.

https://www.instagram.com/p/B0JQfwWhHGi/?igshid=8lmwm4nmp2jz

Asude Çay Evi


Kuzguncuk’ta bulunan Asude Çay Evi’nin mekanı küçük ancak büyük bir kitleye hitap ediyor. Kuzguncuk’a gidildiğinde çay içmek için ilk uğranılan mekanların başında geliyor. Sosyal medyada #Kuzguncuk “hashtag”lerine bakıldığında Asude Çay Evi’nin gençlerin bir araya geldiği ve güzel çayla birlikte muhabbetin tadını çıkardıkları bir mekan olduğunu görmek mümkün.

https://www.instagram.com/p/BXPyUT7A38C/

Derleyen: Sabri Durur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir